محصولات پسندیده شده توسط شما

محصولات انتخاب شده برای مقایسه

محصولی اضافه نکردید !

انواع تجهیزات شبکهیکشنبه 25, شهریور 1397

انواع تجهیزات شبکه

انواع تجهیزات شبکه

 

 

مفاهیم تجهیزات شبکه

برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری ابزار و وسایلی به کار برده میشود که به طور کل منظور از انواع تجهیزات شبکه ، ابزار ها و وسایلی مانند (رک ،کابل ، پچ پنل ، پچ کورد ،فیبر نوری  ، کیستون پریز ، سر سوکت ، سوئیچ ، مودم ، مسیر یاب router ) هستند که باعث برقراری ارتباط بین سیستم ها میگردد.

 

تجهیزات شبکه ای به دو بخش پسیو و اکتیو شبکه تقسیم میشود.

 

 

نت ایران

 

 

تجهیزات پسیو شبکه یا غیر فعال دارای هیچ گونه فعالیت الکترونیکی نبوده در واقع وابستگی به جریان برق نداشته و هیچ تاثیری هم بر روی اطلاعات نمی گذارد . مانند رک های ایستاده و دیواری ، کابل شبکه ، کانکتور شبکه ،  داکت کابل کشی ، ترانکینگ .

تجهیزات اکتیو شبکه یا فعال به همراه جریان الکتریکی که از آن عبور میکند میباشند و برای کارکردن به جریان برق نیاز دارند، این تجهیزات عبارتند از روتر ، سوئیچ شبکه ، کارت شبکه ، دیوار آتش یا فایروال ، مدیا کانورتور فیبر نوری و پرینتر سرور .

 

حال به بررسی جزئی هر یک از این بخش ها میپردازیم.

انواع کابل شبکه

 

کابل شبکه

 

 

اطلاعات برای رد و بدل شدن به یک شریان نیاز دارند که از کابل ها به این منظور استفاده میشود. برای فرستادن و دریافت اطلاعات در شبکه ها به طور معمول از سه مدل کابل ممکن است استفاده شود.
۱ – کابل ها کواکسیال یا کابل های مسی
۲- کابل های فیبرنوری
۳- کابل های زوج سیم به هم تابیده یا کابل شبکه  ( LAN )  

 

کابل های کواکسیال برای مسافت های کوتاه مناسب است و برای استفاده در مسافت های بلند باید از ریپتر استفاده کرد چرا که اطلاعات در کابل های مسی بعد از طی مسافتی از بین میروند.

 

کابل های فیبرنوری برای مسافت های بلند (ترجیها بالای ۱۰۰ متر ) بسیار مناسب بوده چرا که به دلیل استفاده از نور و انعکاس نوری در آن اطلاعات تا بینهایت جریان دارند ، اما به دلیل هزینه بالاتر و فراهم نبودن بستر مناسب تر نسبت به کابل شبکه کم تر مورد استفاده قرار میگیرد ،  برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله کابل های فیبر نوری مراجعه شود.

کابل فیبر نوری

کابل زوج سیم به هم تابیده که در حال حاضر پر کاربردترین نوع کابل می باشد.

کابل های زوج به هم تابیده دارای دسته بندی مختلفی است :
این دسته بندی یا Category براساس سرعت انتقال داده ها و میزان پهنای باند و فرکانس آن صورت می پذیرد و به همین دلیل با پیشوند CAT نام گذاری میشود، به طور مثال کابل CAT5 ، CAT5E و … .

 

برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه شود به قسمت مقالات آموزشی / مفاهیم اکتیو و پسیو شبکه

 

 

برای خرید و  ارتباط با کارشناسان نت ایران با ما تماس بگیرید :   ۶۶۵۷۸۹۷۷–۰۲۱ 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner
  • banner