محصولات پسندیده شده توسط شما

محصولات انتخاب شده برای مقایسه

محصولی اضافه نکردید !

پسیو شبکه

پسیو شبکه

پسیو شبکه چیست ؟

پسیو شبکه بر خلاف تجهیزات اکتیو شبکه که در آن نوعی فعالیت الکترونیکی صورت می پذیرد و اطلاعات با برنامه ریزی پردازش میشود ، تجهیزات پسیو شبکه  یا غیر فعال دارای هیچ گونه فعالیت الکترونیکی نبوده در واقع وابستگی به جریان برق نداشته و هیچ تاثیری هم بر روی اطلاعات نمی گذارد .

تجهیزاتی مانند : داکت ، ترانک ، پچ کورد ، کابل ، پچ پنل ، رک و متعلقات اینها را میتوان تجهیزات پسیو شبکه نامید .

در این بخش ما به اختصار به معرفی تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت :

 

کابل شبکه :

کابل شبکه یک راه ارتباطی است که برای انتقال اطلاعات، اشتراک گذاری و اتصال دستگاه‌ها ( کامپیوتر ، سوئیچ ، روتر و …) به یکدیگر در یک شبکه استفاده می‌شود.
کابل شبکه هم تقریبا شبیه به کابل تلفن میباشد با این تفاوت که کابل تلفن دارای ۲ یا ۴ رشته سیم میباشد اما کابل شبکه یا Lan  دارای ۸ رشته سیم و سوکت های آنها نیز متفاوت است به طوریکه سوکت کابل تلفن ۹,RJ 11 و سوکت کابل شبکه RJ45 می باشد.

 

کابل شبکه

 

کابل‌های شبکه با توجه به نوع و اندازه شبکه دارای گوناگونی متعددی هستند (مانند کابل کواکسیال ، کابل فیبر نوری، کابل زوج به هم تابیده) که پر کاربردترین نوع کابل در حال حاضر کابل زوج به هم تابیده که به کابل Lan معروف است، می باشد.

کابل های زوج به هم تابیده دارای دسته بندی مختلفی است : 

این دسته بندی یا Category براساس سرعت انتقال داده ها و میزان پهنای باند و فرکانس آن صورت می پذیرد و به همین دلیل با پیشوند CAT نام گذاری میشود، به طور مثال کابل CAT5 ، CAT5E و … .

از معروفترین برندهای این نوع محصول میتوان به لگراند و نگزنس اشاره کرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

پچ کورد :

 

پچ کورد یک طول مشخص از کابل است که هر دو انتهای آن با توجه به نوع کابل ( کابل فیبر نوری ، کواکسیال ،کابل شبکه زوج به هم تابیده ) متصل کننده یا Connector  مخصوص به خود را داراست ، تفاوت آن با کابل هم تنها در داشتن کانکتور میباشد .

 

انواع پچ کورد

کاربرد پچ کورد ( یا همان کابل آماده ) که در دسته تجهیزات شبکه از نوع پسیو  قرار میگیرد برای برقراری ارتباط بین چند دستگاه مانند کامپیوتر به کامپیوتر یا سوئیچ و پچ پنل و … میباشد .

 طول پچ کوردها نیز معمولا از نیم متر تا ۵ متر میباشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

 

پچ پنل 

 

تمامی دستگاه ها از طریق پچ کورد یا کابل آماده با متراژهای مختلف به طور مستقیم به سوئیچ متصل میشوند ، این کار باعث از بین رفتن زود هنگام پورت های سوئیچ شده و موجب اختلال در مدیریت کابل های شبکه نیز می شود . با این اوصاف وجود یک پچ کورد می تواند این مشکلات را هموار سازد ، در واقع پچ کورد قبل از پچ پنل قرار می گیرد به طوریکه انتهای پچ کورد به پورت پچ پنل متصل شده و از طریق پچ پنل به سوئیچ متصل میشود به عبارت دیگر کابلها از طریق پچ پنل به صورت غیر مستقیم به سوئیچ متصل میشوند . 

 

پچ پنل

 

 

پچ پنل ها از نظر تعداد پورت و نوع متفاوت هستند ، تعداد پورت پچ پنل با توجه به تعداد پورت سوئیچ ( معمولا  24 ، ۴۸ ) انتخاب میشود ، 

انواع پچ پنل نیز عبارتند از : پچ پنل های مدیریتی  ، غیر مدیریتی ، POE (این نوع پچ پنل برای تجهیزات VOIP ( انتقال صوت بر بستر اینترنت ) ، دوربین های مدار بسته امنیتی و … که نیاز به تامین برق مستقیم دارند مناسب است و دیگر نیازی به منبع برق جداگانه ای نیست .)

 

برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید .

 

ترانکینگ

به طور کلی میتوان ترانک و متعلقات مربوط به آن را ترانکینگ نامید .

مفاهیم

ترانک : با استفاده از ترانک میتوان شرایطی را ایجاد کرد تا سیستم‌های ارتباطی با به اشتراک‌ گذاشتن  دسته ای از خطوط ( کابل های شبکه یا کابل برق)، به جای فراهم کردن خطوط ارتباطی برای تک تک کاربران امکان استفاده برای تعداد بیشتری از کاربران  به شبکه را فراهم کند.

 

ترانکینگ

به کلیه اجزای وابسته به ترانک  پارتیشن ، زاویه ها(داخلی ، خارجی)، مسدودکننده ، قابها و … را متعلقات ترانک گویند، متعلقات ترانک متناسب با ابعاد ترانک متفاوت است.

 

داکت :

داکت به کانال های پلاستیکی درب دار که معمولا برای قرار دادن کابلها (متناسب با قطر کابل ) برای محافظت و انتقال کابلها مورد استفاده قرار می گیرد گفته میشود.

داکت

 

تفاوت ترانک با داکت 

 • در ترانک بر خلاف داکت  علاوه بر فضا برای عبور کابل  می توان بر روی انها پریزهای برق و  پریزهای شبکه و کلیدهای مربوط  را تعبیه نمود.
 • داکت ها معمولا ضد آب نیستند.
 • داکتها مقاومت بسیار پایین تری در برابر ضربه نسبت به ترانکها دارند.
 • ترانکها قابلیت پارتیشن بندی پیشرفته تری نسبت به داکت ها دارند. 
  .
  .
  .

لوله فلکسی 

لوله فلکسی یا به اصطلاح لوله خرطومی فلزی یک کانال از نوع فلزی و گرد و انعطاف پذیر است که جهت محافظت از کابل های الکتریکی از آن استفاده می شود و به دو صورت روکش دار و بدون روکش می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترانکینگ و داکت کلیک کنید.

 

رک

مفاهیم رک

 

رک محفظه ای فلزی است که در مراکز شبکه یا دیتاسنترها  برای نگهداری و محافظت از روتر ، سوئیچ  ، سرور ،پچ پنل ، dvr  و … قرار میگیرد.
تمام کابل های متصل به تجهیزات موجود در  رک (سوئیچ و روتر و پچ پنل و …) در قسمت مشخصی که معمولا در پشت، بالا و یا پایین رک تعبیه شده است قرار میگیرند.
درون رک به قفسه هایی با ارتفاع ۴٫۵ سانتی تقسیم شده است که به هر واحد از این فقسه های ۴٫۵ سانتی متری یونیت گفته میشود و واحد اندازه گیری رکها نیز یونیت میباشد
.

 

 

رک

عمق و طول و عرض این یونیت ها بستگی به تجهیزاتی که درون رک قرار میگیرد دارد. ارتفاع رکها بسته به تعداد یونیت ها میباشد که برای هر یونیت حدود ۴٫۵ سانت ارتفاع نیاز است. برای کارهای کوچک رکها از عمق 35 سانتی متر تا برای کارهای بزرگتر به ۱۲۰ سانتی متر ساخته میشوند. عرض رکها حدود ۵۶ سانتی متر میباشد. 

جنس بدنه رک ها فلزی است و تحمل آن به نوع قطر فلز به کار برده در آن بستگی دارد، نازکترین آن ۰٫۸ و ضخیم ترین ۲ میلیمتر میباشد. معمولا در چهار طرف رک استفاده میشود که سه تا از درهای آن تمام فلزی و یک در آن شیشه ای یا توری فلزی است و تمامی این درها از چهار جهت برای امنیت در پسیو شبکه قفل میشوند.

انواع رک

رک ها دارای مدل های متفاوتی میباشند که عبارتند از رکهای دیواری و ایستاده .

 

رک دیواری

رک های دیواری در محیط های کاری کوچک بر روی دیوار نصب میشوند و دارای تعداد یونیت ۵ و ۷ و ۹ و ۱۲ هستند. از جمله تجهیزاتی که درون رکهای دیواری قرار میگیرند میتوان دستگاه DVR و یا مودم ها را نام برد.

 

رک ایستاده

رک ایستاده در دیتاسنتر ها و مراکز شبکه که تجهیزات زیادی را در بر میگیرند استفاده میشود که دارای چهار عدد پایه چرخ دار هم است.

 

رک

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رک کلیک کنید .

 

 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner